ҽ

Caravaggio: Povolanie sv. Matúša Caravaggio: Povolanie sv. Matúša 

Z turistu pútnikom (5): Povolanie svätého Matúša

Prinášame pokračovanie rubriky Z turistu pútnikom, ktorú pripravila Johana Bronková z teologicko-pastoračného oddelenia Dikastéria pre komunikáciu.
Z turistu pútnikom (5): Povolanie svätého Matúša

Povolání sv. Matouše

Svatý rok 1600 se blížil a v katolické církvi se děly velké věci.

Uběhla více než tři desetiletí od zakončení Tridentského koncilu. Katolická nauka byla upevněna, násilnosti ustoupily, a dokonce i francouzský král, kdysi Hugenot, se navrátil do katolické církve. Vskutku slibný začátek velkého Svatého roku. Papežské město očekávalo přes 400 tisíc poutníků, kteří hledali vnitřní obnovu a utvrzení ve víře. A umění se mělo opět stát jedním z hlavních prostředků k jejich poučení, potěšení a pobídce ke změně směru.

Po letech únavy z uhlazené artistnosti manýristického malířství se začínal prosazovat nový umělecký styl, který svou bezprostředností mířil přímo k srdcím poutníků. Nejvýrazněji ztělesnil tento nový přístup k malbě Michelangelo Merisi da Caravaggio, narozený v Miláně roku 1571. Caravaggio nebyl zběhlý ve freskové malbě a kresbě, jako Michelangelo nebo Raffael, ale vynikal v malování přírody a v práci s olejovými barvami, které pomáhaly dosáhnout efektu bezprostřednosti.

V roce 1599 ve francouzském národním kostele svatého Ludvíka získal Caravaggio první velkou veřejnou zakázku. Byl vybrán, aby namaloval příběhy svatého Matouše pro jubilejní rok.

Téma Matouše, zámožného celníka, který opustil své bohatství, aby v chudobě následoval Krista, a nakonec před svou mučednickou smrtí napsal jedno ze čtyř evangelií, bylo zobrazeno mnohokrát před Caravaggem.

Jak ale vyprávět tento starobylý příběh novým způsobem, který by roznítil srdce a mysl poutníků na prahu 17. století? Caravaggio ve scéně Povolání svatého Matouše využil toho, v čem byl suverénní – totiž malby zátiší, aby upoutal pozornost diváků mistrným pojednáním hedvábných rukávů brokátové vesty, sametového lemování roucha Matouše a jeho bohatých společníků. Překypující luxus jejich oděvů měl být pro tehdejšího diváka znamením společenského statutu, něco jako ostentativně značkové oblečení. A k tomu peníze, volně rozhozené na stole, jako ležérní doklad bohatství, a meč, symbol postavení, naznačují životní styl, po němž touží mnozí.

Na pravé straně obrazu, z prostoru nejblíže oltáři, se však blíží dva muži. Mají na sobě jednoduchá vlněná roucha a jsou bosí. Přesto právě vysoký stojící muž v prostém rouchu je tím, kdo představuje v tomto díle autoritu. Tento muž, Ježíš, rázným gestem ukazuje na skupinu kumpámů. Jeho prst připomíná Michelangelovu scénu stvoření Adama v Sixtinské kapli. A Ježíš Matoušovi říká: „Následuj mě!“

Matouše najdeme uprostřed scény: vousatý starší muž, který strávil život tím, aby získal toto místo u stolu, a nyní se má vzdát všeho, co považoval za důležité. Zdá se, že je vklíněný mezi ostatní muže, jako by pro něj bylo nemožné opustit tento styl života, v němž tak hluboce zakotvil.


Caravaggio nám však naznačuje, že bude Ježíše následovat. A užívá k tomu světla, které se stává hlavním aktérem této scény. Paprsek světla, který vychází z prostoru oltáře za Kristovou hlavou, naplno zasáhne Matoušovu tvář. A tento paprsek jako by ho zároveň přitahoval a byl hotov vymanit jej z jeho současné situace, aby mohl následovat Krista.

Vzhledem k tomu, že Caravaggio pracuje s tímto světlem vůbec poprvé, umístil do scény okno, aby bylo všechno zřejmé. Nemáme však před sebou přirozené světlo, nýbrž světlo nadpřirozené. Hledíme na Matouše, který právě spatřil světlo Kristovo a jeho život se má navždy změnit.

Tento obraz má samozřejmě hluboký význam pro kněze, kteří v Matoušově povolání vidí obraz svého vlastního. Caravaggiovo poslání však bylo ještě mnohem větší. Měl hlásat obrácení pro všechny. Turista by mohl za Matouše snadno považovat postavu muže nakloněného nad stolem na levé straně, nejblíže k divákově prostoru, který je zcela pohlcen počítáním peněz. Mohl by si myslet, že Ježíš čeká, až dokončí svou činnost, a teprve pak ho zavolá.

Tato postava by mohla připomínat mnohé návštěvníky kostela, kteří do kostela vstupují, ale nehledají duchovní osvícení, nýbrž jen proslulé umělecké dílo, aby zatratili pár minut, než se přesunou k příští zmrzlině.

Avšak oči poutníka, který přichází do tohoto kostela, jsou jiné.

Poutník přichází s pozvednutýma očima a hledá něco většího, než je tento svět. A pohled poutníka se potkává s pohledem Matouše, který přestal hledět na peníze a zvedl zrak právě v okamžiku, kdy kolem prochází Ježíš. Když se pozorně podíváte na nohy obou mužů, uvidíte, že Petr stojí pevně na zemi, zatímco Ježíš má jednu nohu zvednutou. Za okamžik půjde dál, aby pokračoval ve svém poslání.

Zlomek vteřiny, kdy spatříte světlo, je kvintesencí barokní éry, kterou Caravaggio ohlašoval.

Poutník přichází do Říma a čeká na tento okamžik poznání, na toto vidění, které navždy změní jeho život.

Není to snadné rozhodnutí. Dva chlapci po pravé straně, jejichž tváře jsou zalité světlem, mohou snadno následovat Krista, s lehkostí opustí jednu cestu a vydá se na jinou.  Matoušovo rozhodnutí však změní vše, čím byl doposud, a promění ho v nového člověka.

A jak tak stojí na prahu tohoto rozhodnutí, jednou rukou ukazuje na sebe, v druhé ruce stále drží minci spojenou s bohatstvím a výsadami, které si vydobyl. Caravaggiova skvělá světelná režie však nejen prozrazuje Matoušovo rozhodnutí, ale ukazuje směr poutníkům, kteří také hledají ukazatele cesty.

 

 

Ďakujeme, že ste si prečítali tento článok. Ak chcete byť informovaní o novinkách, prihláste sa na odber noviniek kliknutím sem.

05 februára 2025, 09:32